title

Kako se sacuvati od Facebook i Instagram "Dojava”

U svijetu društvenih mreža, gdje je svega nekoliko klikova dovoljno za pristup svijetu klađenja, rizik od prevare nikada nije bio veći. Sve češće se javljaju prijevare kojima je cilj iskoristiti tvoje povjerenje i naivnost kako bi te odvojili od tvog novca.

U ovom vodiču istražujemo kako prepoznati popularne prevare, tipove prevara koji se javljaju na ovim platformama i kako prevaranti koriste društvene mreže za svoje nečasne ciljeve. Osim društvenih mreža prevare se ne rijetko događaju i preko aplikacija za razgovor kao što su Viber i WhatsApp.

fb-scam-1

Prepoznavanje popularnih prevara u klađenju na društvenim mrežama

Različiti oblici prevara prisutni su na društvenim mrežama, stoga je bitno biti svjestan tih prijetnji, znati identificirati upozoravajuće znakove te poduzeti mjere kako bi se zaštiti. Prevaranti koriste društvene mreže jer su one pristupačne, popularne i dozvoljavaju im da ciljaju veliki broj ljudi.

Postoje brojni načini na koje prevaranti mogu pokušati izmanipulirati korisnike društvenih mreža za klađenje. To može uključiti lažne dojave, stvaranje lažnih profila koji nude 'sigurne' oklade uz rezervaciju istih, korištenje photoshopa da se lažira povijest dobitnih oklada, stvaranje lažnih kladionica koje jednostavno uzimaju novac korisnika ili pak stvaranje lažnih korisničkih računa s dobitkom koji vizualno izgledaju kao autentični korisnički računi poznatih kladionica. Ovime se pokušava steći povjerenje drugih korisnika i prevariti ih da vjeruju kako su se pridružili legitimnoj platformi. Mogu koristiti uvjerljive slike, lažne recenzije i komentare i privlačne ponude kako bi privukli korisnike u zamku.

fb-scam-4

Savjeti za izbjegavanje prevara na društvenim mrežama

Da bi izbjegli prevare, važno je biti oprezan i skeptičan prema svemu što izgleda previše dobro da bi bilo istinito. Evo nekoliko savjeta kako ostati siguran:

  1. Provjera vjerodostojnosti informacija: Prije nego što se okladiš na osnovu informacija koje si dobio putem društvenih mreža, važno je provjeriti kredibilitet profila, stranice. Prouči informacije prije nego što se odlučiš na klađenje. Ako ti neko obećava 'sigurne' dobitke, vjerojatno je prevara.

  2. Izbjegavanje davanja osobnih ili financijskih informacija: Nikada ne dijeli svoje lične ili financijske podatke nekome tko ti obećava garantovane dobitke. Legitimne kladionice neće tražiti ovu vrstu informacija putem društvenih mreža ili aplikacija za razgovor.

  1. Budi oprezan pri komunikaciji s nepoznatim osobama: Ako ne poznaješ osobu ili organizaciju koja ti nudi savjete o klađenju, budi oprezan. Provjeri njihovu reputaciju prije nego što prihvatiš njihove savjete.

  2. Izbjegavanje previše dobrih ponuda: Ako nešto zvuči previše dobro da bi bilo istinito, vjerojatno i nije istinito. Realno, nema 'sigurnih' oklada, a svako obećanje takve vrste trebalo bi se smatrati sumnjivim.

  1. Ne uplaćuj novac nepoznatim osobama: Ni u kom slučaju ne uplaćuj novac nepoznatim osobama kako bi ti isplatili navodni ostvareni dobitak. Ako te neko traži novac ( npr. dobitak će biti isplaćen nakon što se uplati porez na dobitak i sl.), u zamjenu za dobitak, to je gotovo sigurno prevara.

fb-scam-5

Koraci za postupanje u slučaju prevare

Ako sumnjaš da si postao žrtva prevare, postoji niz koraka koje možeš preduzeti kako bi zaštitio sebe i druge.

  1. Obavijestite platformu: Prvi korak je obavijestiti platformu na kojoj se prevara dogodila. Facebook, Instagram, Twitter i druge društvene mreže imaju odjeljke za prijavu zloupotrebe. Ovim platforme mogu istražiti tvoju prijavu i poduzeti odgovarajuće akcije.

  2. Kontaktiraj lokalne vlasti: Ako si financijski oštećen ili misliš da je prevara dio veće operacije, obavezno kontaktiraj lokalnu policiju. Oni mogu biti u stanju da istraže prevaru i poduzmu odgovarajuće pravne korake.

  3. Prijavite agenciji za zaštitu potrošača: U mnogim zemljama postoje agencije za zaštitu potrošača koje se bave ovim vrstama prevara. One mogu pružiti smjernice o tome kako se zaštititi i što dalje činiti.

  4. Obavijesti svoju banku ili pružatelja usluga plaćanja: Ako su uključene financije, obavezno obavijesti svoju banku ili pružatelja usluga plaćanja. Oni mogu biti u mogućnosti zaustaviti transakciju ili ti pomoći u povratu novca.

  5. Poduzmi mjere da se zaštitiš: Promijeni svoje lozinke, ažuriraj svoje postavke privatnosti i budi svjestan što dijeliš na društvenim mrežama. Ovo može pomoći u sprječavanju budućih prevara.Izuzetno je važno djelovati brzo kako bi se smanjile moguće štete.

Zaključak

Koristi društvene mreže za praćenje stranica tvojih omiljenih timova i ljubitelja sporta koje pratiš. Prevare su sve prisutne, a zaštita od njih zahtijeva oprez, znanje i razumijevanje kako prevaranti operiraju. Ne vjeruj svakoj reklami koja izađe, ne vjerujte osobama koji slikaju buntove novca.

Marko Matic
O autoru
Marko Matic

Rođeni entuzijasta. Radujem se svakom novom danu i prilikama za učenje. Uživam u razgovorima s ljudima i razumijevanju njihovih emocija, uvijek spreman biti dobar slušalac. U stanju sam pokazati mnogo pozitivnih emocija i prenijeti ih na druge ljude. Nemam problema s govorom pred grupom i zadržavanjem njihove pažnje. Pažljiv sam u ispunjavanju obećanja i gledam na život s unutrašnjim lokusom kontrole.